V České republice byla 28. března 2019 přijata úprava zákona o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve veřejném sektoru. Pravidla přístupnosti musí splňovat nově vznikající weby od 23. září 2019 a pro weby spuštěné před datem účinnosti zákona jsou pravidla závazná od 23. září 2020.
Přístupnost webu (angl. web accessibility) je soubor technických pravidel, která zajišťují dostupnost informací a bezproblémové používání webových stránek bez ohledu na zobrazovací zařízení (softwarové i hardwarové), jejich nastavení a také fyzický stav uživatele (např. v případě zdravotního handicapu). Na přístupných webových stránkách se tedy uživatelé snadno orientují bez ohledu na zařízení, které pro přístup k internetu používají (např. stolní počítače, mobilní telefony, tablety, čtečky či chytré televize).
Možností, jak přístupnost webu zajistit, je hned několik. Jde např. o samostatnou mobilní a desktopovou verzi webu, mobilní aplikaci či responzivní web. Ze zkušenosti naší praxe doporučujeme v naprosté většině případů volit právě cestu responzivního webu. Jde o webovou prezentaci, která se díky kódování webu automaticky přizpůsobí aktuálnímu zařízení, ze kterého uživatel web navštěvuje.
Zákon sjednocuje pravidla na území EU a týká se měst, obcí, mikroregionů a v některých případech také škol. Legislativa vychází z příslušné evropské směrnice a v prostředí ČR je nově zákon prováděn zákonem č. 99/2019 Sb. Ten stanovuje technická pravidla, jak má přístupné zveřejňování informací vypadat.
(Komplexní přehled pravidel přístupnosti naleznete na www.pravidla-pristupnosti.cz)
Orgány územních samosprávních celků mají povinnost zveřejňovat informace takovým způsobem, aby byly přístupné rovnoprávně osobám se zdravotním postižením, které tak mohou internetové stránky efektivně používat a dosáhnout svého cíle. Výjimku tvoří subjekty, kterým plnění povinností způsobuje nepřiměřenou finanční či organizační zátěž.
Vysoké školy, školy a školská zařízení jsou povinným subjektem, pouze jde-li o obsah internetových stránek, který jsou vysoké školy, školy nebo školská zařízení povinna zveřejňovat na svých internetových stránkách podle jiného právního předpisu v rámci výkonu působnosti v oblasti veřejné správy na úseku školství, vědy, výzkumu, vývoje, inovací, jiné tvůrčí činnosti a péče o děti a mládež nebo podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Zjistěte, jak je na tom váš web. Vyplňte krátký nezávazný formulář a my se vám ozveme s nabídkou revize přístupnosti webu.
Realizujeme rozsáhlé i základní webové projekty a prezentace. Našim klientům pomáháme na internetu VYDĚLÁVAT.